Awards

GateHouse Media papers awarded in NC press contest

27.02.2018 John Crouch Awards

Multiple GateHouse Media journalists and publications in North Carolina were recently honored by the North Carolina Press Association at the organization’s annual meeting at the Carolina Club on the University of North Carolina at Chapel Hill campus.

Awards included:

The Star (Shelby)
Education Reporting: 2nd Place- Elise Franco, CCC.franco
Feature Writing: 1st Place- Casey White, Meet Shelby’s Radio
General Excellence – Newspapers Only: 3rd Place- Staff
News Section Design – Dailies Only: 2nd Place- Staff, news section design 1 and 2

StarNews (Wilmington)
Arts and Entertainment Reporting: 1st Place- John Staton, Art & Identity
Best Community Coverage: 3rd Place- Staff
News Enterprise Reporting: 2nd Place- Staff, Northside Now
News Enterprise Reporting: 3rd Place- Adam Wagner and Kevin Maurer, Camp Lejeune
Sports Enterprise Writing: 1st Place- Alex Riley, The Long Climb
Best Lede: 1st Place, Alex Riley
Best Lede: 3rd Place, John Staton
Election/Political Reporting: 2nd Place- Tim Buckland, Lee, Barnhill campaign
Feature Section Design – Dailies Only: 2nd Place- Staff, Features Section April 1-2
General Excellence – Newspapers Only: 1st Place- Staff
General Excellence for Newspaper Websites – Newspapers Only: www.starnewsonline.com
Headline Writing: 1st Place- Julian March
Headline Writing: 3rd Place- John Staton
Investigative Reporting: 2nd Place- Staff, Toxic chemical taints drinking water
Photo Page or Essay: 2nd Place- Ken Blevins, Matt Born, and Dan Spears, Wells Fargo PGA Tournament
Public Service Award – Dailies Only: 3rd Place- Staff, GenX in the Cape Fear River
Special Section – Newspapers Only: 2nd Place- Staff, StarNews 150th Anniversary
Sports Coverage – Newspapers Only: 1st Place- Staff, March 6-7 Sports Coverage
Sports Feature Photo: 3rd Place- Matt Born, Whiteville celebration

The Fayetteville Observer
Beat News Reporting: 1st Place- Greg Barnes, Mike Lallier case
Beat News Reporting: 3rd Place- Steve DeVane, GenX isn’t the only possible toxin in the Cape Fear River
Best Niche Publication: 1st Place- Staff, High School Football Preview
Deadline News Reporting – Dailies Only: 2nd Place- Staff, Hurricane Matthew
News Enterprise Reporting: 1st Place- Alicia Banks, The Haven animal shelter investigation
News Feature Writing: 1st Place- Chick Jacobs, Unless something turns up, we’ll keep searching
News Feature Writing: 3rd Place- Paul Woolverton, Bitter Anniversary: 20th anniversary of officer killings
Appearance and Design – Newspapers Only: 1st Place- Staff
Best Multimedia Project: 1st Place- Andrew Craft and Mariano Santillan, Hurricane Matthew: Then and now
Best Video: 1st Place- Staff, A mother’s regret: Heather’s story
City County Government Reporting: 2nd Place- Greg Barnes, Hoke County audit
Editorials: 2nd Place- Myron B. Pitts
Feature Section Design – Dailies Only: 1st Place- Staff
General Excellence – Newspapers Only: 2nd Place- Staff, General Excellence, Oct. 9-10, 2016
General News Reporting: 2nd Place- Staff, Hurricane Matthew recovery
General News Reporting: 3rd Place- Steve DeVane, Revaluation hits some hard
Illustration/Photo Illustration/Graphics – Dailies Only: 2nd Place- Mariano Santillan, A State of Change
News Section Design – Dailies Only: 1st Place- Staff
Photography, Feature: 2nd Place- Andrew Craft, Stress Test
Photography, Feature: 3rd Place- Shane Dunlap, Pick up your cross
Photography, General News: 2nd Place- Melissa Sue Gerrits, Sacrifice
Photography, Spot: 1st Place- Melissa Sue Gerrits, Standoff
Photography, Spot: 2nd Place- Andrew Craft, Matthew Makes Mess
Public Service Award – Dailies Only: 1st Place- Greg Barnes, Fatal Flaws: North Carolina’s Child Welfare Crisis
Religion & Faith Reporting: 3rd Place- Chick Jacobs, A port in the storm
Serious Columns: 1st Place- Tim White
Serious Columns: 1st Place- Bill Kirby Jr.
Serious Columns: 3rd Place- Myron B. Pitts

Gaston Gazette
Beat News Reporting: 2nd Place- Adam Lawson, Mount Holly killing
Best Community Coverage: 2nd Place- Staff
News Feature Writing: 2nd Place- Kevin Ellis, First black woman at UNC Chapel Hill
Online Breaking News Coverage: 2nd Place- Adam Lawson, Nick Dumont and Alyssa Pressler, Plasma Center Shooting
Sports Enterprise Writing: 2nd Place- Richard Walker, Winning over a community
Best Multimedia Project: 2nd Place- Eric Wildstein, 2017 Gaston County graduation map
Best Multimedia Project: 3rd Place- Nick Dumont, How Pat McCrory lost
Business Writing – Dailies Only: 3rd Place- Eric Wildstein, Duke Energy coal ash concerns
Feature Writing: 3rd Place- Eric Wildstein, What is success?
General Excellence – Newspapers Only: 3rd Place- Staff
Investigative Reporting: 1st Place- Eric Wildstein and Kevin Ellis, Belmont middle school land controversy
Lighter Columns: 1st Place- Bill Poteat
Photography, Sports: 1st Place- Mike Hensdill, Safe at home
Sports Feature Photo: 2nd Place- Mike Hensdill, Grizzlies Fan
Sports News Reporting: 2nd Place- Jack Flagler, South Point gets rare shot at redemption

The Times-News (Hendersonville)
Education Reporting: 1st Place- Andrew Mundhenk, Lottery money helps fund local school construction projects
Sports Writing Feature: 1st Place- Joey Millwood, Behind the lights
Best Multimedia Project: 2nd Place- Dereck Lacey and Nick Dumont, Flight 22 crash anniversary
City Government Reporting: 3rd Place- Dereck Lacey, Rehab facility winning over Mills River residents
Editorial Page: 1st Place- Chris Horeth and Harrison Metzger
Photo Page or Essay: 2nd Place- Patrick Sullivan, 90 veterans flown to DC
Sports Coverage – Newspapers Only: 2nd Place- Joey Millwood and Dean Hensley
Sport News Reporting: 2nd Place- Dean Hensley, Mickey Marvin funeral

The Courier-Tribune (Asheboro)
Deadline News Reporting – Dailies Only: 1st Place- Judi Brinegar, Firefighters join forces to fight industrial fire
Deadline News Reporting – Dailies Only: 2nd Place- Judi Brinegar, Rallies against KKK find support
News Feature Writing: 3rd Place- Chip Womick, Immigration fears, real or premature?
Investigative Reporting: 3rd Place- Chip Womick, Randolph family faces noose in front of their home
Lighter Columns: 1st Place- Annette Jordan, Those pretty Allred girls; Evil minions of the newsroom; Breakfast buddies
Profile Feature: 3rd Place- Greta Lint, Ten year old welder makes crafts and buys first car
Serious Columns: 2nd Place- Annette Jordan, We are not receptive; How the ripple effect works; Hugo
Sports Columns: 2nd Place- Megan Crotty, It’s good to be back; Farewell ungrateful 2016; Requiem

The Daily News (Jacksonville)
Education Reporting: 1st Place- Jannette Pippin, School choice
Sports Enterprise Writing: 3rd Place- Rick Scoppe, Girls Wrestling
Sports Columns: 1st Place- Rick Scoppe

Free Press (Kinston)
Best Niche Publication: 1st Place- Chris Segal, Janet Carter and Dustin George, Hurricane Matthew
Business Writing – Dailies Only: 3rd Place- Dustin George, When others were without, FatBaby’s opened its doors
General Excellence for Newspaper Websites – Newspapers Only: 2nd Place, Staff

The Dispatch (Davidson County)
News Enterprise Reporting: 3rd Place- Mat Batts, Clearing the smoke
Best Video: 3rd Place- Donnie Roberts, Kids with really big hearts
Editorials: 1st Place- Scott Jenkins
Illustration/Photo Illustration/Graphics – Dailies Only: 3rd Place- Donnie Roberts, Following the dollar
Photography, Feature: 1st Place- Donnie Roberts, Blanketed from sheets of rain

The Times-News (Burlington)
Beat Feature Reporting: 2nd Place- Charity Apple, Building a family
Lighter Columns: 3rd Place- Rich Jackson
Photography, General News: 3rd Place- Caroline Brehman, Tactical advantage
Special Section – Newspapers Only: 3rd Place, Staff
Special Section – Specialty Publications Only: 1st Place, Staff, Redeem team
Sports News Reporting: 1st Place- Adam Smith, Duke guard
Sports News Reporting: 3rd Place- Adam Smith, A matter of trust

Sun Journal (New Bern)
Best Niche Publication: 2nd Place- Ken Buday, Darren Hendricks and Bill Hand, My New Bern Fall 2017
Illustration/Photo Illustration/Graphics – Dailies Only: 2nd Place- Todd Michalek, Pitching
Lighter Columns: 2nd Place- Bill Hand
Photography, Sports: 3rd Place- Todd Michalek, Player crying

The Havelock News
General Excellence for Newspaper Websites – Newspapers Only: 1st Place- Staff
Photo Page or Essay: 1st Place- Ken Buday, Freedom Festival
Photography, Sports: 1st Place- Ken Buday, Big plays boost Rams
Sports News Reporting: 1st Place- Ken Buday, Havelock football
Sports News Reporting: 2nd Place- Ken Buday, Havelock game report

For a complete list of winners, visit the North Carolina Press Association.

Columbus Dispatch’s Tim May honored by National Sports Media Association

30.01.2018 John Crouch Awards


A full moon rises over the Columbus Dispatch neon sign in downtown Columbus on July 9, 2017. [Adam Cairns/Dispatch]

Veteran Columbus Dispatch sports reporter Tim May was recently named the Ohio Sportswriter of the Year by the National Sports Media Association.

May and all of the other honorees will be recognized at the 59th annual NSMA Awards Weekend, June 23-25, 2018, in Winston-Salem, North Carolina.

For the complete list of winners, visit NSMA.

Providence Journal reporter recognized at 2017 AAAS Kavli Science Journalism Awards

16.11.2017 John Crouch Awards

Providence Journal staff writer Alex Kuffner recently received a Silver Award from the American Association for the Advancement of Science for his coverage of the risks facing Rhode Island communities from either a once-in-a-century hurricane or sea-level rise.

Kuffner’s series of stories — including “Rising seas, rising stakes” from Nov. 20, 2016; “Losing Ground” from March 19, 2017; and “On the Brink” from July 9, 2017 — won second place for newspapers with circulations of 150,000 or less in the organization’s Kavli Science Journalism Awards, which honor distinguished reporting for a general audience. There were entries from publications in more than 40 countries.

Paul Raeburn, a freelance science writer who served as one of the judges, said Kuffner’s series was “a close look at a local issue, informed by a broader perspective.”

Another judge, Nancy Shute of National Public Radio, said the stories helped Rhode Islanders “understand the real risks they face from sea level rise and wetlands loss.”

Kuffner has worked for The Providence Journal since 2000.

For more information, visit bit.ly/2ASJAB6.

GateHouse Media papers honored by Florida Press Club

7.11.2017 John Crouch Awards

Several GateHouse Media newspapers were recently recognized in the Florida Press Club’s 2017 Excellence in Journalism Competition, which honors the best in digital and print journalism from across the state.

GateHouse Media winners include:

Photography – Breaking News, Class A-B
First-place: Nigel Cook, Daytona Beach News-Journal
Third-place: David Tucker, Daytona Beach News-Journal

Photography – Breaking News, Class C
First-place: Patti Blake, Panama City News Herald

Photography – Feature Photo Essay, A-D
First-place: Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal
Third-place: Bruce Ackerman, Ocala StarBanner

Photography – Features, Class B
First-place: David Tucker, Daytona Beach News-Journal
Second-place: Jim Tiller, Daytona Beach News-Journal

Photography – Features, Class C
First-place: Patti Blake, Panama City News Herald
Third-place: Patti Blake, Panama City News Herald

Photography – General News, Class C
First-place: Patti Blake, Panama City News Herald
Second-place: Patti Blake, Panama City News Herald
Third-place: Patti Blake, Panama City News Herald

Photography – Portrait/Personality, Class C-D
Second-place: Patti Blake, Panama City News Herald

Photography – Sports Action, Class B
First-place: Bruce Ackerman, Ocala StarBanner
Second-place: Lola Gomez, Daytona Beach News-Journal

Special Awards – Frances DeVore Award for Public Service, Class A-D
Second-place: Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal

Special Awards – Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class B
First-place: Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal

Special Awards – Lucy Morgan Award for In-Depth Reporting, Class C-D
Second-place: Eryn Dion, Katie Landeck, Panama City News Herald

Special Awards – That is so… Florida, Class C
First-place: Zack McDonald, Panama City News Herald

Special Sections, Class A-B
Second-place: Staff, Daytona Beach News-Journal
Third-place: Staff, Daytona Beach News-Journal

Writing – Breaking News, Class B
First-place: Dinah Voyles Pulver, Daytona Beach News-Journal

Writing – Breaking News, Class C
First-place: Eryn Dion, Panama City News Herald
Second-place: Eryn Dion, Panama City News Herald
Third-place: Zack McDonald, Panama City News Herald

Writing – Business Reporting, Class C
First-place: Katie Landeck, Panama City News Herald
Second-place: John Henderson, Panama City News Herald

Writing – Commentary Writing, Class B
First-place: Mark Lane, Daytona Beach News-Journal

Writing – Education Writing, Class B
Second-place: Erica Breunlin, Daytona Beach News-Journal

Writing – Education Writing, Class C-D
First-place: Eryn Dion, Panama City News Herald

Writing – Environmental News, Class B
First-place: Dinah Voyles Pulver, Daytona Beach News-Journal

Writing – Environmental News, Class C
First-place: Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing – General News, Class B
First-place: Seth Robbins, Daytona Beach News-Journal
Third-place: Eileen Zaffiro-Kean, Daytona Beach News-Journal

Writing – Health Writing, Class C
First-place: Katie Landeck, Panama City Herald

Writing – Light Feature Reporting, Class C
First-place: Zack McDonald, Panama City News Herald
Second-place: Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing – Minority Reporting, Class B-D
First-place: Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal
Third-place: Katie Landeck, Panama City News Herald

Writing – Opinion Writing, Class A-B
Third-place: Mark Lane, Daytona Beach News-Journal

Writing – Public Safety Reporting, Class B
First-place: Frank Fernandez, Daytona Beach News-Journal

Writing – Public Safety Reporting, Class C
First-place: Zack McDonald, Panama City News Herald
Third-place: Zack McDonald, Panama City News Herald

Writing – Religion Writing, Class A-D
Third-place: Eryn Dion, Panama City News Herald

Writing – Serious Feature Writing, Class B
Second-place: Suzanne Hirt, Daytona Beach News-Journal

Writing – Serious Feature Writing, Class C
Third-place: Cindy Swirko, Gainesville Sun

Writing – Sports Column, Class B
First-place: Ken Willis, Daytona Beach News-Journal

Writing – Sports Column, Class C
First-place: Pat McCann, Panama City News Herald

Writing – Sports Feature Writing, Class B
Second-place: Zach Dean, Daytona Beach News-Journal
Third-place: Ken Willis, Daytona Beach News-Journal

Writing – Sports Feature Writing, Class C
Second-place: Pat McCann, Panama City News Herald

Writing – Sports Writing, Class B
First-place: Ken Willis, Daytona Beach News-Journal

Writing – Sports Writing, Class C
Second-place: Pat McCann, Panama City News Herald

Writing – Travel and Tourism, Class A-B
Second-place: Jim Abbott, Daytona Beach News-Journal

Writing – Travel and Tourism, Class C
First-place: John Henderson, Panama City News Herald
Second-place: Katie Landeck, Panama City News Herald

For more information and the complete list of winners, visit the Florida Press Club.

GateHouse Media honored at NENPA awards

17.10.2017 John Crouch Awards

Several GateHouse Media publications were recently honored by the New England Newspaper and Press Association at the 2017 New England Newspaper Conference for honors including Newspaper of the Year and for outstanding journalism.

The Patriot Ledger in Quincy, Massachusetts, was awarded the 2017 New England Newspaper of the Year in the weekday newspaper category for a paper with a circulation of 25,000-35,000. The Provincetown (Massachusetts) Banner was given the same award in the weekly community newspaper category for a paper with a circulation of 4,500-8,000.

Several papers were honored with the “Distinguished Newspaper” award.

In the weekday newspaper category:
The Milford (Massachusetts) Daily News – less than 8,000 circulation
The Herald News in Fall River, Massachusetts – 8,000-15,000
The MetroWest Daily News in Framingham, Massachusetts – 8,000-15,000
Cape Cod Times in Hyannis, Massachusetts – 25,000-35,000
The Providence (Rhode Island) Journal – 35,000+

In the Sunday newspaper category:
The MetroWest Daily News – less than 18,000 circulation
The Sunday Enterprise in Brockton, Massachusetts  – 18,000-30,000
The Patriot Ledger – 30,000-45,000
Providence Journal – 45,000+

In the weekly community newspaper category:
The Inquirer and Mirror in Nantucket, Massachusetts – 4,500-8,000

Several papers were also honored with “Publick Occurrences” awards, in recognition of New England’s most outstanding journalism.

The Patriot Ledger won for its project “Danger Zone: Pedestrian safety in Quincy.”

The Providence Journal won for its project “Pot & Profit.”

For more information, visit NENPA.

Sarasota Herald-Tribune recognized in Florida Bar’s Media Awards competition

10.10.2017 John Crouch Awards

The Sarasota Herald-Tribune’s “Bias on the Bench” series was recently announced as the first-place winner in the print category of The Florida Bar’s 62nd Annual Media Awards competition, which recognizes outstanding legal journalism that highlights how the law and justice system affects Floridians.

Josh Salman, Emily Le Coz and Elizabeth Johnson’s series focused on criminal sentencing and found that judges throughout Florida sentence African-American defendants more harshly than white defendants charged with the same crime. Since its release, legislation has been proposed that would require the Florida Legislature’s Office of Program Policy Analysis and Government Accountability to use data from the state’s court system and correctional agency to check for patterns that might show similar prejudice.

The series was also recognized by the Florida Public Defender Association’s L. Clayton Nance Award, which recognizes people who have “made significant improvement to the furtherance of justice in the state of Florida” who are not public defenders.

Bias on the Bench” has also earned awards from journalism organizations including the Florida Pro Chapter of the Society of Professional Journalists, the Associated Press Media Editors and the American Society of News Editors.

For more information, visit the Herald-Tribune.

GateHouse Media papers recognized in Pennsylvania awards competitions

6.10.2017 John Crouch Awards

GateHouse Media publications were recently honored in several statewide award competitions in Pennsylvania for reporting excellence.

The Bucks County Courier Times in Levittown was named as the Division III winner of the Newspaper of the Year General Excellence Award in the Pennsylvania NewsMedia Association Awards and also earned first-place awards in the News Excellence and Community Service categories. The Beaver County Times in Beaver earned honorable mentions in the Community Service and Special Sections categories for Division III. Central Penn Business Journal in Harrisburg earned first-place awards in the Best Use of Photography, Best Use of Video and Promotion categories; second-place awards in the News Excellence, Special Section and Diversity categories; and an honorable mention in the News Presentation Excellence category for Division V.

Individual awards in statewide competitions were earned by Courier Times reporters Jo Ciavaglia and Crissa Shoemaker.

Ciavaglia received a first-place award in the Pennsylvania Bar Association Media Awards for “What Price Justice?”

Shoemaker received a first-place Truth in Finances Award from the Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants for her student debt project, “Graduating with Debt.”

For more information, visit the Courier Times.

 

Bucks County Courier Times honored with G. Richard Dew Award

19.09.2017 John Crouch Awards

The Bucks County Courier Times in Levittown, Pennsylvania, was recently announced as the recipient of the 2017 Pennsylvania NewsMedia Association Foundation’s G. Richard Dew Award for its “Unwell Water” series.

The award is the foundation’s highest honor and is given in recognition of outstanding reporting that improves the quality of community life and furthers the public’s understanding of the role of the news media and how it relates to matters of public interest.

The paper’s “Unwell Water” series was an extensive, two-year investigative project that detailed chemicals at area military bases that were leaking into an underground aquifer and exposing residents to unsafe drinking water.

The series, led by reporters Kyle Bagenstose and Jenny Wagner, led to the closure of at least 22 public drinking fountains and sparked action by local and national politicians and advocates.

A judge wrote:

“This sprawling series took two seemingly tiny facts from two seemingly disparate spreadsheets and produced hundreds of stories over several years. All a result of old-fashioned reporting and modern data-sifting by Bagenstose and Wagner. I am in awe of the quality of the reporting, writing and editing; its evenhandedness, lack of sensationalism and fairness, along with its insistence on cutting through the resistance to find truths; the commitment of the newspaper to provide the times and resources required; and the responsiveness both of the newspaper to its community and of the community to its newspaper.”

For more information about the series, visit the Bucks County Courier Times.

For more information about the G. Richard Dew Award, visit the Pennsylvania NewsMedia Association Foundation.

Intelligencer series honored by Society of Environmental Journalists

15.08.2017 John Crouch Awards

The Intelligencer’s “Unwell Water” series, by reporters Kyle Bagenstose and Jenny Wagner, was named as the second-place winner of the Kevin Carmody Award for Outstanding In-depth Reporting in the small market category by the Society of Environmental Journalists.

The SEJ Awards for Reporting on the Environment winners will be recognized at a celebratory luncheon in October.

Of the entry, judges said:

This series shows what’s possible when a small, local paper pursues a story and doesn’t let go. Reporters at the Intelligencer spent years covering how the chemicals PFOS and PFOA had contaminated residential drinking water, publishing 12 investigative reports and more than 100 stories. They clearly explained the complex science of chemical exposure and potential cancer clusters and showed how public officials had done little to protect residents from harm. The series triggered lawsuits, public pressure and political action at every level.

For more information, including a complete list of winners, visit the SEJ’s awards page.

GateHouse Media newspapers recognized by Florida Society of Professional Journalists

27.07.2017 John Crouch Awards

The Florida Pro chapter of the Society of Professional Journalists recently recognized journalists from the Daytona Beach News-Journal and the Sarasota Herald-Tribune at its annual Sunshine State Awards, which recognizes quality journalism from across Florida.

Josh Salman, Emily Le Coz and Elizabeth Johnson earned the both Gene Miller Award for Investigative Reporting and the First Amendment Foundation Freedom of Information Award for the Herald-Tribune’s Bias on the Bench project.

Former Herald-Tribune reporter Maggie Clark was a finalist for the James Batten Award for Public Service for her Medicaid coverage, Herald-Tribune’s Lee Williams was a finalist for the Integrity Florida Award for Public Corruption Reporting for his Prosecutor Pub Crawl piece and the Daytona Beach News-Journal’s Lola Gomez was a finalist for the Diversity Award for her Living in the Shadows work.

Other awards in individual categories include:

Feature Reporting (Small)
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Chris Anderson for Mason

Series
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Josh Salman, Emily Le Coz, and Elizabeth Johnson for Bias on the Bench
Second-place: Sarasota Herald-Tribune’s Maggie Clark for Medicaid

Commentary & Criticism – General
Second-place: Sarasota Herald-Tribune’s Maggie Menderski

Commentary & Criticism – Arts
Third-place: Sarasota Herald-Tribune’s Carrie Seidman

Profile Reporting
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Chris Anderson for Mason
Third-place: The Daytona Beach News-Journal’s Suzanne Hirt

State and Local Election Reporting
Third-place: Sarasota Herald-Tribune’s Zac Anderson

Presidential Election Reporting
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Zac Anderson

Data Reporting
Second-place: Sarasota Herald-Tribune’s Shelby Webb for Expulsions
Third-place: Sarasota Herald-Tribune’s Josh Salman, Emily Le Coz and Elizabeth Johnson for Bias on the Bench

Editorial Writing
Third-place: The Daytona Beach News-Journal’s Scott Kent

Beat Reporting – Arts
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Jay Handelman

Beat Reporting – Community
Third-place: Sarasota Herald-Tribune’s Zach Murdock

Beat Reporting – Education
First-place: Sarasota Herald Tribune’s Shelby Webb for Expulsions

Beat Reporting – Environment, Health & Science
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Barbara Peters Smith for HealthBeat

Beat Reporting – Hardship Issues
First-place: Sarasota Herald-Tribune’s Maggie Clark for Medicaid
Third-place: The Daytona Beach News-Journal’s Eileen Zaffiro-Kean

Special Publication or Section
Third-place: The Daytona Beach News-Journal’s Daytona Rising

Breaking News Photography
Third-place: The Daytona Beach News-Journal’s David Tucker

Infographic
Second-place: Sarasota Herald-Tribune’s Jennifer Borressen for Unravel

Front Page Design (Small)
Second-place: Center for News & Design’s Ariana Torrey for her work for the Sarasota Herald-Tribune

Online Package
Third-place: Sarasota Herald-Tribune’s Shelby Webb for Housing in SRQ

For more information, visit the Florida SPJ.

Blend elementum consequat lacus, sit amet pulvinar urna hendrerit sit amet. Sed aliquam eu ante a ultricies. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Fusce elementum felis lorem, eget scelerisque enim blandit quis.

Massa turpis ornare nec commodo non, auctor vel cursus vestibulum varius hendrerit turpis quiseam cursus.